SOT Eğitimi Kayıt

Atölye KayıtSOT Eğitimi Kayıt

SOT Eğitimi Kayıt

BNGV İLE SOT EĞİTİMİ

Beyaz Nokta Gelişim Vakfı, Tüm Öğretmen ve Öğretmen Adaylarına kısa süreliğine ücretsiz Soru Oluşturma Tekniği Eğimi sunuyor.

Right Question Institute ile paydaşlık kurarak “The Question Formulation Technique (QFT) – Soru Oluşturma Tekniği’ni (SOT’u)” Türkçeleştirip, BNGV’nın hizmeti olarak Ülkemiz öğretmenlerini ellerini güçlendirici bir araçla tanıştırıyor.

SOT bir öğrenme aracıdır. Öğretmenler bu teknikten öğrencileriyle interaktif ders işlerken yararlanabiliyorlar. O sayede öğrencinin dersi daha iyi öğrenmesi, anlaması, ifade etmesi ve sevmesi kolaylaşıyor. Öğretmenler gibi STK’larda veya diğer kuruluşlarda çalışanlar da ortak sorunlarına çözüm aramada kullanılabiliyor.

SOT, bireylerin kendi sorularını sorarak öğrenme, anlama, düşünme, ifade etme ve eylemlilik süreçlerini bütünleşik olarak yaşadıkları, şaşırtıcı ölçüde basit bir araçtır. Bu süreç, bireyin merak duygusu tetiklenmesiyle başlıyor.

SOT Atölye eğitimi, öğretmenlerimize bu tekniği tanıtmak amacını taşımaktadır. Eğitimde SOT’un ders işlemede nasıl kullanıldığına dair örnekler de veriliyor. Onlardan esinlenerek SOT’u kendisi için uygun olan bir içerikte tasarlayıp uygulayabiliyor. Denemelerini paylaşması bekleniyor. Bunu içselleştiren gönüllü öğretmenlerimiz bizimle birlikte SOT Eğitmeni olmayı da seçiyorlar.

SOT eğitimi süreci, katılımcıların verilen Soru Odağı hakkında çok sayıda kısa ifadeli sorular sormasıyla başlıyor. Devamında o sorular irdelenirken soruların önemi ve gücü ile tanışılıyor. O sorularla öğrenilenlerden nasıl yararlanacağına dair strateji oluşturarak eylem planlaması yapıylıor.

Soru Oluşturma Tekniğini öğrenen herkes; öğrenciler, ebeveynler, müşteriler vbg toplu yaşamda daha katılımcı oluyor; toplu yaşamın olanaklardan daha iyi yararlanabiliyor, sorunlarla daha çok ilgilenen, Nedensel ve Eleştirel düşünen kimseler haline gelebiliyorlar.

Beyaz Nokta Gelişim Vakfı olarak Right Question Institute tarafından geliştirilen “The Question Formulation Technique- Soru Oluşturma Tekniği”ni Türkçeleştirerek ülkemiz öğretmenleriyle buluşturuyoruz.

Eğitim atölyesi tek gün 3 saat veya iki gün doksanar dakikadan oluşuyor.
Atölye boyunca:
 • Soru Oluşturma Tekniği Nedir?
 • Soru Odağı Oluşturma
 • Sorularla Oynama
 • Soruları yapılandırma ve yeniden düzenleme
 • Bir Eylem Planı yapma
 • Değerlendirme
Noktalarına uygulamalı olarak değinirken, siz de bu etkili ve ezbersiz tekniğin uygulayıcısı olacaksınız.
Eğitime Kimler Katılabilir?
 • MEB veya Özel okulda çalışan öğretmenler
 • Eğitim Fakültesi öğrencileri
 • Okullarda veya çocuklarla eğitim konusunda çalışan gönüllü veya profesyoneller.
 • Veliler , Farklı meslek grupları (Lütfen forma öğretmen olmadığınızı açıkça yazınız. )
Eğitime daha önce katılan öğretmenlerimiz de başvurabilir.
Eğitime katılım kısa bir süreliğine ücretsizdir.

Katılım için lütfen formu doldurunuz.

Yorumlar

 • Canan Şentürk Barışık

  Merhabalar, eğitime katılım linki aktif değil. Eğitiminize katılım için bilgi almak isterim. İyi çalışmalar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru Oluşturma Tekniği

Adı: Soru Sor (?!..)
Amacı: Soru sormanın önemi ve gücü bağlamında bilgi ve deneyim paylaşım ortamı olmak